Bałtowski Kompleks Turystyczny Wyróżnione

  • 8 lipca 2015

U początków powstania Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego stoi JuraPark Bałtów – pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom.
Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów
pozostawionych przez „straszne jaszczury”. W 2001 roku dr Gerard Gierliński za namową jednego z największych polskich geologów – prof. Zbigniewa Kotańskiego, postanawia sprawdzić źródło ludowej legendy w późnojurajskich skałach rejonu świętokrzyskiego. Miejscem, które zaintrygowało prof. Kotańskiego była tzw. Czarcia Stopka w Bałtowie – ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. Trop ten, częściowo zatarty przez erozję, według legendy miał zostawić diabeł próbujący
przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Legendarny ślad w Bałtowie był jednak o tyle dziwny, że zachował się w skałach pochodzenia morskiego, a nie lądowego. W tym samym roku udało się znaleźć jeszcze dwa tropy – trop stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata – co jednoznacznie potwierdziło obecność śladów dinozaurów w tym rejonie. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów. Odkrycia te wywołały również zainteresowanie lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia
Delta i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów “Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata.
Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego”. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tego momentu stał się on wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski.
Wokół powstałego JuraParku nieustannie prowadzone są liczne inwestycje. Mają one na celu poszerzanie oferty turystycznej o nowe atrakcje. Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar ponad 60 ha i jest największym obiektem rozrywkowym w Polsce.
Po sukcesie turystycznym Bałtowa Stowarzyszenie Delta otwiera JuraPark w Solcu Kujawskim k/Bydgoszczy, a w 2010 roku JuraPark w Krasiejowie koło Opola.

Ścieżka dydaktyczna

JuraPark Bałtów od początku swego istnienia stara się utrzymywać wysokie standardy naukowe. Potwierdzeniem tego faktu są patronaty naukowe takich instytucji jak Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Śląski.
JuraPark (park dinozaurów) zajmuje obszar 3,5 ha. Na jego terenie znajduje się obecnie ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń – wszystkie naturalnej wielkości. Modele, które można podziwiać w JuraParku wykonywane są przez współpracujących z nami paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.

Park zwiedzamy poruszając się wzdłuż ścieżki dydaktycznej, która w przejrzysty sposób została podzielona na okresy geologiczne. Wzdłuż niej ustawiono liczne tablice, które w czytelny sposób obrazują miliony lat ewolucji życia na naszej planecie. Na szczególną uwagę zasługuje odtworzenie scenki, zainscenizowanej na podstawie odkryć w Gagatach Sołtykowskich przez G. Gierlińskiego i G. Pieńkowskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Na terenie kamieniołomu odkryto tam tropy stada 6 zauropodów broniących się prawdopodobnie przed dwoma
drapieżnikami – dilofozaurami. Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego.
JuraPark Bałtów, ze względu na dokonane tutaj odkrycia jest główną placówką Transeuropejskiego Dinoparku w Polsce. Transeuropejski Dinopark to ogólnoeuropejski projekt edukacyjno – turystyczny, który ustanawia sieć stanowisk i terenowych ekspozycji śladów dinozaurów w miejscach, gdzie zostały one znalezione.


Wystawa “Dinozaury Gondwany”

Wystawa „Dinozaury Gondwany” – będąca
efektem wspólnych wypraw paleontologicznych pracowników Państwowego
Instytutu Geologicznego i JuraPark m.in. do Maroka i Argentyny stanowi
część ścieżki dydaktycznej.
Prezentowane na niej są odlewy tropów oraz naturalnej wielkości
modele dinozaurów, zamieszkujących w kolejnych okresach ery
mezozoicznej obszary Gondwany – gigantycznego kontynentu półkuli
południowej.

Ekspozycję uzupełniają tablice informacyjne, przedstawiające
zróżnicowanie dinozaurów zasiedlających różnorodne środowiska (m.in.
polarne) Gondwany w ciągu 140 mln lat.
Ta unikatowa wystawa przedstawia „najświeższe” efekty prac polskich paleontologów badających tropy dinozaurów.


Obozowisko paleontologiczne

Obozowisko paleontologiczne znajdujące
się w pobliżu wystawy poświęconej Gondwanie stanowi próbę rekonstrukcji
warunków w jakich żyją badacze skamieniałości podczas wypraw
terenowych. Młodzi „kandydaci na poszukiwaczy” sami mogą zająć miejsce
za kierownicą samochodu terenowego czy wziąć udział w wykopaliskach.

Z terenu obozowiska rozpościera się widok na „Czarcia Stopkę”, miejsce odkrycia pierwszego tropu dinozaura w Bałtowie.


Plac zabaw

Plac zabaw przygotowany został z myślą o najmłodszych.
Bogato wyposażony w nowoczesne i zarazem bezpieczne urządzenia (np.
huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, przeplotnie) oraz ogrodzony teren
stanowi idealne miejsce , aby dać upust dziecięcej energii. Mali „łowcy
dinozaurów” mają możliwość odkopania ukrytego w piasku szkieletu
straszliwego T-rexa oraz sfotografowania się w paszczy „bestii”.
Specjalnie przygotowane „pieczary” dają schronienie dzieciom oraz ich
dorosłym opiekunom.

+48 41 264 14 20
+48 41 264 14 21
[email protected]
www.juraparkbaltow.pl
http://www.facebook.com/JuraPark

Udogodnienia

Lokalizacja

ul. Bałtów 8a 27-423 Bałtów

Leave a Comment on Jurapark Bałtów

Dodaj komentarz